Wyróżnione

  • Rozum i wola. Kazimierz Twardowski i jego wpływ na kształt kultury polskiej XX wieku

    Rozum i wola

    Wyróżnione

    Ogromny wpływ Kazimierza Twardowskiego na kształt kultury polskiej XX wieku nie ulega dziś wątpliwości. Tom Rozum i wola precyzuje, na czym ten wpływ polegał. W tomie zrekonstruowano, po pierwsze, jaki był obraz osoby i dzieła Twardowskiego w oczach współczesnych mu Polaków, a także jak oceniali oni to dzieło (Jacek Jadacki, Ryszard Kleszcz). Zarówno obraz, jak i ocenę skonfrontowano z faktami, i konfrontacja ta pokazała, że odpowiadają one rzeczywistości (Kleszcz). Przypomniano też podjęte po II wojnie światowej przez...

    Czytaj więcej
  • Humanizm – stracona idea

    Humanizm – stracona idea

    Wyróżnione

    Idea humanizmu jest w kulturze europejskiej ideą żywotną, a jednocześnie obarczoną z jednej strony wieloznacznością, a z drugiej – wielością rozwinięć filozoficznych i światopoglądowych. Autorka książki przedstawia rzeczoną wieloznaczność i wielość, proponując swój klucz interpretacyjny, który pozwala wyłonić najistotniejsze treści z tak niejednolitego i zmiennego pojęcia, oddzielić humanizm ideologiczny od humanizmu filozoficznego oraz rozwiać żywione dotąd nadzieje na odnowienie się idei humanizmu jako humanizmu klasycznego. Następnie...

    Czytaj więcej
  • Etyka i kontyngencja. Bernarda Williamsa projekt etyki antyteoretycznej

    Etyka i kontyngencja

    Wyróżnione

    „Prawdopodobnie największy brytyjski filozof swojej epoki” (Jane O`Grady), „Bernard Williams jest powszechnie, a chcielibyśmy także dodać, że zasadnie, uważany za jednego z najważniejszych filozofów i etyków piszących po angielsku w drugiej połowie XX wieku” (Sophie-Grace Chappell, Marcel van Ackeren), „Współczesna filozofia moralna została tak głęboko odmieniona przez Williamsa, że gdyby odjąć jego wpływ, trudno byłoby sobie wyobrazić kształt tego, co pozostanie” (Daniel Callcut). 

    Williams podjął próbę sprowadzenia etyki z powrotem na Ziemię. Przeprowadził radykalną...

    Czytaj więcej

Nowe wydania

tom 1

Nowosielski. Ikona, światło, wiek XX

Anna Palusińska
27 listopada 2024

Raport „Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw rodzinnych stan i uwarunkowania”

Ada Domańska, Robert Zajkowski, Beata Żukowska
17 września 2024
Book cover

Uchodźczynie wojenne z Ukrainy. Dwa lata od inwazji

Piotr Długosz, Dominika Izdebska-Długosz
3 kwietnia 2024
Inedita Twardowskiego tom 3
tom 3

Inedita, t. 3: Logika. Część 2

Kazimierz Twardowski; Aleksandra Horecka (red.)
26 marca 2024
Czego nie wiemy o filozofii średniowiecznej?
tom 1

Czego nie wiemy o filozofii średniowiecznej?

Agnieszka Kijewska
8 marca 2024
Inedita Kazimierza Twardowskiego tom 5
tom 5

Inedita, t. 5: Historia filozofii starożytnej

Kazimierz Twardowski; Wojciech Rechlewicz (red.)
9 lutego 2024
Czwarty tom ineditów Kazimierza Twardowskiego
tom 4

Inedita, t. 4: Dydaktyka

Kazimierz Twardowski; Anna Brożek (red.)
22 listopada 2023

Wydawnictwo Academicon to wydawnictwo naukowe, od 17 grudnia 2019 znajduje się w wykazie wydawców publikujących recenzowane monografie naukowe (poziom I – 120 punktów) [podstawa prawna: Obwieszczenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 lutego 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej (Dz. U. 2022 poz. 661, § 12, ust. 5 i 6).

Na tej stronie, w systemie Open Monograph Press, są dostępne zasadniczo tylko naukowe pozycje Wydawnictwa Academicon. Pozostałe wydania można znaleźć na portalu Academicon oraz w serwisie magazynu „Filozofuj!”, a także w Księgarni Academicon.